Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Brak zryczałtowanego PIT od wynagrodzenia za zakaz konkurencji

25 stycznia 2021 | Podatki i księgowość | Kamila Michałek

Wynagrodzenie za zakaz konkurencji wypłacane przez spółkę, w której Skarb Państwa nie ma większościowego udziału, nie jest opodatkowane 70-proc. stawką zryczałtowanego podatku dochodowego.

Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 29 września 2020 r. (0113- KDIPT2-3.4011.103.2017.9.S.20.AC).

Podatniczka podpisała ze spółką umowę o świadczenie usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Na mocy umowy została zobowiązana do zakazu konkurencji, który obowiązywał w trakcie trwania umowy, oraz w okresie 12 miesięcy od momentu jej rozwiązania bądź wygaśnięcia. W trakcie trwania umowy podatniczka otrzymywała stałe wynagrodzenie podstawowe oraz wynagrodzenie zmienne w formie premii. Wysokość wynagrodzenia z tytułu zakazu konkurencji przedłużonego na okres 12 miesięcy po ustaniu umowy wskazano jako 100 proc. stałego miesięcznego wynagrodzenia podstawowego za każdy miesiąc obowiązywania zakazu. Po rozwiązaniu umowy spółka wywiązała się ze wskazanych zobowiązań.

Podatniczka zapytała organ podatkowy o potwierdzenie słuszności tezy, że wynagrodzenie wypłacane jej przez spółkę z tytułu przedłużonego zakazu konkurencji nie mieści się w zakresie hipotezy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11870

Wydanie: 11870

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament